Rozważania Różańcowe dla Każdego

Zbiór sprawdzonych rozważań różańcowych (medytacji) na różne okazje, dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Tajemnice radosne

Jak odmawiać tajemnice radosne? (Krok po kroku)

Tajemnice światła

Jak odmawiać tajemnice światła? (Krok po kroku)

Tajemnice bolesne

Jak odmawiać tajemnice bolesne? (Krok po kroku)

Tajemnice chwalebne

Jak odmawiać tajemnice chwalebne? (Krok po kroku)

Jak korzystać z rozważań różańcowych?

Generalna zasada to: na tyle korzystamy z rozważań, na ile pomagają nam w modlitwie i zostawiamy rozważania na tyle, na ile nam w niej przeszkadzają. Istotą modlitwy różańcowej jest obecność przy Jezusie i Maryi w konkretnej sytuacji z ich życia (tajemnicy). Możemy tutaj posiłkować się gotowymi rozważaniami, które nam w tym pomogą lub ukierunkują wyobraźnię na temat, który wynika z tej tajemnicy, jednak zawsze serce powinno rozważać dane treści z Jezusem i Maryją.

Jak z czasem nabierzemy wprawy, możemy już w ogóle nie potrzebować rozważań, aby trwać sercem i wyobraźnią w medytowanej tajemnicy. Jeśli zaś już korzystamy z rozważań, należy po zapowiedzeniu tajemnicy, przeczytać rozważania ze spokojem i zrozumieniem, chwilkę się zatrzymać nad tym, co zostało przeczytane, odnieść to do siebie i w takim klimacie rozpocząć 10 Zdrowaś Maryjo określające czas trwania w refleksji nad daną tajemnicą.

W jakie dni odmawiamy poszczególne tajemnice?

Dane tajemnice, części różańca dobrze jest dobierać do sytuacji życiowej w jakiej jestem. Mianowicie, jeśli aktualnie przeżywam pogodne momenty, warto modlić się tajemnicami radosnymi, światła czy chwalebnymi, jeśli trudniejsze, można wybrać bolesne. Generalnie wybieramy takie tajemnice i części różańca, które mogą mi dać więcej duchowych owoców i w których łatwiej będzie mi się duchowo łączyć z Jezusem i Maryją.

Jeśli zaś nie odczuwam strapienia czy pocieszenia i jest mi obojętne, którą część wybrać, wówczas Kościół proponuje następującą praktykę:

Poniedziałek – tajemnice radosne
Wtorek – tajemnice bolesne
Środa – tajemnice chwalebne
Czwartek – tajemnice światła
Piątek – tajemnice bolesne
Sobota – tajemnice radosne
Niedziela – tajemnice chwalebne

Ten układ określił papież Jan Paweł II (16 października 2002) w Liście Apostolskim Rosarium Virginis Mariae:

Według obecnej praktyki poniedziałek i czwartek poświęca się «tajemnicom radosnym», wtorek i piątek «tajemnicom bolesnym», środę, sobotę i niedzielę «tajemnicom chwalebnym». Gdzie włączyć «tajemnice światła»? Zważywszy, że «tajemnice chwalebne» powtarza się przez dwa kolejne dni, w sobotę i w niedzielę, a sobota jest tradycyjnie dniem o silnym zabarwieniu maryjnym, wydaje się wskazane przenieść na sobotę drugie w ciągu tygodnia rozważanie «tajemnic radosnych», w których wyraźniejsza jest obecność Maryi. Czwartek pozostaje w ten sposób wolny właśnie na medytację «tajemnic światła».  – Jan Paweł II List Apostolski Rosarium Virginis Mariae (p. 38)

Jeśli chcesz dokładniej zgłębić temat różańca, warto przeczytać: