Intencje Modlitewne – strony, gdzie najlepiej poprosić o Modlitwę

Masz ważne intencje modlitewne? Zastanawiasz się czy istnieje coś takiego jak skrzynka intencji czy skrzynka modlitwy, gdzie mógłbyś dodać swoją prośbę o modlitwę? Otóż takie miejsca w internecie są, warto z nich korzystać i dzięki kilku “kliknięciom” uzyskać pomoc modlitewną od wielu osób.

Czym są intencje modlitewne?

Intencje modlitewne to pragnienia naszego serca, które powierzamy Bogu. Rozróżniamy intencje dziękczynne, w których wyrażamy Bogu wdzięczność za dary, których nam udziela oraz błagalne, w których prosimy o pomoc w sprawach naszych, bądź innych osób. Wysłuchanie intencji zależy od wielu czynników, jednym z nich jest modlitwa.

Czemu mam prosić o modlitwę, nie lepiej modlić się samemu?

Św. Jan Maria Vianney, gdy tłumaczył różnicę między modlitwą jednej osoby, a wielu osób, mawiał, że modlitwa jest jak zapalone źdźbło słomy na polu, płomień z jednego jest mały, ale jak te źdźbła zbierzesz razem podpalisz to płomień będzie o wiele większy. Podobnie jest z modlitwą, im więcej osób się modli w danej intencji, tym większej nabiera ona mocy.

Gdzie mogę poprosić o modlitwę w internecie?

Wiele zgromadzeń zakonnych czy wspólnot oferuje miejsca online, gdzie można zgłaszać swoje prośby o modlitwę. Opisanie ich wszystkich jest raczej niemożliwe ze względu na ich ilość, więc poniżej skupię się na tych najbardziej popularnych i dobrze widocznych w sieci.

Intencje modlitewne

Serwis modlitwy24.pl/intencje jest rozbudowany, a jednocześnie prosty i intuicyjny w obsłudze. Lista opcji dostępnych w nim jest imponująca a zasada jego działania jest niezwykle prosta i uczciwa: dodając swoją intencję, zobowiązujesz się do modlitwy w innej, wylosowanej dla Ciebie. W Ewangelii mamy zapisane słowa Pana Jezusa “Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7) w myśl właśnie tej zasady działa ten serwis. Jeśli chcesz, aby inni pomodlili się w twojej intencji to pomódl się za innych. Niezwykłym atutem tego serwisu jest też to, że możesz nawiązać kontakt z osobą, której intencje podejmujesz, sprawia to, że możesz dać wsparcie nie tylko modlitewne, ale też i słowne, ludzkie.

modlitwy24
Serwis z intencjami modlitwy24.pl/intencje ma jedną prostą zasadę: jeśli dodajesz swoją prośbę o modlitwę, to pomódl się w intencji zgłoszonej przez inną osobę. Intencja ta będzie wylosowana dla Ciebie, gdy zgłosisz swoją.

Skrzynka intencji Kalwarii Zebrzydowskiej

Dzieło modlitewne kalwaria.eu/intencje, które prowadzone jest też przez ojców Bernardynów z sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. W bardzo prostym i przejrzystym serwisie można w łatwy sposób dodać swoją intencję i zobaczyć już te zgłoszone. Ojcowie Bernardyni w zamieszczanych intencjach i prośbach modlą się w każdą środę podczas wieczornej Mszy św. i Nowenny do Matki Bożej Kalwaryjskiej.

skrzynka kalwaria zebrzydowska
W zamieszczonych w serwisie kalwaria.eu/intencje prośbach odprawiane są modlitwy w każdą środę podczas wieczornej Mszy św. i Nowenny do Matki Bożej Kalwaryjskiej

Pogotowie duchowe

Kolejny serwis to pogotowie duchowe (pogotowieduchowe.pl/modlitwa) Jest to strona poświęcona pomocy duchowej prowadzony przez księży Kościoła Rzymskokatolickiego, którzy drogą telefoniczną oferują pomoc i wsparcie duchowe. W dziale modlitewnym serwisu można zgłaszać swoje intencje, za które codziennie sprawowana jest Msza Święta. Co więcej, zgłoszone intencje są również przesyłane konkretnej wspólnocie sióstr (klauzurowych lub czynnych), które danego dnia pełnią dyżur modlitewny.

pogotowie duchowe
Pogotowie duchowe to dzieło prowadzone przez księży katolickich, którzy oferują modlitwę, ale przede wszystkim chcą być dostępni dla potrzebujących pomocy 7 dni w tygodniu przez 18h na dobę. Można zadzwonić w każdej chwili i porozmawiać i otrzymać pomoc w miarę ich możliwości.

Pogotowie modlitewne

Ciekawa inicjatywa jest prowadzona przez serwis zywawiara.pl/pogotowie-modlitewne. Gdy dodajesz swoją intencję, jest ona przesyłana do osób które je omadlają, tzw. wstawienników. Co ciekawe, każdy może zostać taką osobą i przystąpić do “Pogotowia modlitewnego”, wystarczy wypełnić formularz “zostań członkiem pogotowia”, po czym na podany adres e-mail będą wysyłane intencje modlitewne zgłaszane online w serwisie. Co warto podkreślić, prośby o modlitwę nie są publikowane na stronie czy też widoczne publicznie w innych miejscach, są jedynie są przesyłane osobom, które zadeklarowały się do pomocy modlitewnej czyli członkom Pogotowia. Serwis oferuje też opcję wysłania podziękowania za modlitwę, co jest zawsze budujące dla osób, które podjęły się wspierać modlitewnie zgłoszoną intencję.

pogotowie modlitewne
Pogotowie modlitewne to internetowa grupa modlitewna zrzeszającą osoby, które chcą się modlić za innych, każdy może dołączyć do tej grupy, aby modlić się w zgłaszanych intencjach.

Skrzynka modlitwy

Skrzynka Modlitwy (http://skrzynkamodlitwy.pl/przeslij-intencje) to projekt, który powstał w maju 2013 r. w Prowincji św. Maksymiliana Braci Mniejszych Konwentualnych. Polega on na tym, że każdy potrzebujący modlitwy może przesłać swoją intencję, zaś wspólnoty zakonne braci i sióstr, kapłani i osoby świeckie każdego dnia polecają je Bogu. Prośby o modlitwę można przesłać na różne sposoby, np. przez formularz dostępny na stronie, można przesłać mailem, można przez facebooka czy twittera, istnieje też możliwość przesłania intencji tradycyjną pocztą na zamieszczony w serwisie adres.

skrzynka modlitwy
Skrzynka Modlitwy działa w cyklu miesięcznym: raz w miesiącu odprawiana jest Eucharystia we wszystkich przesłanych w danym miesiącu intencjach (zwykle będzie to pierwszy dzień kolejnego miesiąca; czyli na początku lipca sprawowana jest Msza św. w intencjach z czerwca).

Autorzy zmontowali nawet krótki filmik promocyjny serwisu, który warto obejrzeć.

Intencje różańcowe

O wsparcie modlitewne możemy również poprosić w serwisie poświęconym nowennie pompejańskiej pompejanska.rosemaria.pl/prosby-o-modlitwe/intencje-modlitewne Intencje tutaj zostawione omadlane są w Internetowym Radiu Różaniec o godzinie 20.30. Prośby o modlitwę zamieszczane są dodatkowo na stronie, przez co widać ile osób podjęło daną intencje. Małym problemem, szczególnie dla starszych ludzi, może być formularz w języku angielskim, ale młodsze pokolenie już nie powinno mieć z tym problemu.

skrzynka pompejanska
Serwis pompejanska.rosemaria.pl poświęcony jest głównie nowennie pompejańskiej, ale oferuje też możliwość zgłaszania intencji, które omadlane są w różańcu o godz. 20:30

Skrzynka intencji w serwisie mateusz.pl

Możliwość przesłania intencji modlitewnych posiada również znany i zasłużony serwis mateusz.pl Wszystkie prośby wysłane za pośrednictwem tej strony trafiają bezpośrednio do skrzynki pocztowej Sióstr Karmelitanek w Szczecinie. Minusem lub plusem, w zależności od preferencji, jest to, że wysłane intencje nie są widoczne na stronie, przez co, poza Siostrami, nikt w zgłaszanych intencjach się raczej nie modli.

skrzynka intencji mateusz
Siostry Karmelitanki Bose ze Szczecina modlą się w intencjach zgłaszanych na stronie mateusz.pl/intencje. Modlitwa i ofiara z Kościołem i za Kościół to apostolat Karmelitanek Bosych. Siostry nie prowadzą żadnej działalności zewnętrznej.

Grupy modlitewne w serwisie facebook.com

Istnieją też różne grupy modlitewne utworzone w największym serwisie społecznościowym na świecie, jednak w tym artykule nie będę opisywał żadnej z nich. Powodem tego jest fakt, że aby tam zamieścić intencję i prosić o wsparcie modlitewne, to najpierw trzeba mieć konto w tym serwisie, a potem jeszcze dostać się do takiej grupy. Czyli najpierw trzeba znaleźć taką grupę, potem wysłać prośbę, odpowiedzieć na pytania ankietowe, czekać na zatwierdzenie. Proces ten jest długi i jest pewnym utrudnieniem, szczególnie wtedy, gdy wsparcie modlitwą jest potrzebne na teraz.

facebook intencje
Największy na świecie serwis społecznościowy również oferuje możliwość zgłaszania intencji modlitewnych, służą do tego grupy stworzone przez użytkowników

Dlaczego warto prosić o modlitwę?

Piotr
“Wtem zjawił się anioł Pański i światłość zajaśniała w celi. Trąceniem w bok obudził Piotra i powiedział: Wstań szybko! Równocześnie z rąk [Piotra] opadły kajdany” (Dz 12, 7)
Powód jest prosty, ponieważ modlitwa wielu osób ma ogromną wartość. Aby przekonać się o potędze takiej modlitwy, wystarczy przypomnieć historię zapisaną w Dziejach apostolskich o uwięzionym Piotrze, który znajdował się w – po ludzku – beznadziejnej sytuacji. Pilnie strzeżony przez żołnierzy, bez możliwości ucieczki, bez jakiegokolwiek wpływu na swój los. Wówczas dzięki modlitwie całego Kościoła sam Bóg posyła swojego anioła, aby uwolnić Apostoła.

Strzeżono więc Piotra w więzieniu, a Kościół modlił się za niego nieustannie do Boga. W nocy, po której Herod miał go wydać, Piotr, skuty podwójnym łańcuchem, spał między dwoma żołnierzami, a strażnicy przed bramą strzegli więzienia. Wtem zjawił się anioł Pański i światłość zajaśniała w celi. Trąceniem w bok obudził Piotra i powiedział: «Wstań szybko!» Równocześnie z rąk [Piotra] opadły kajdany. «Przepasz się i włóż sandały!» – powiedział mu anioł. A gdy to zrobił, rzekł do niego: «Narzuć płaszcz i chodź za mną!»  (Dz 12,5-8)

Modlitwa jest więc w stanie czynić wielkie rzeczy, nawet wtedy, gdy ludzkie możliwości działania się wyczerpały. Przypomina o tym nawet Pan Jezus, mówiącProście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam” (Mt 7,7) Nieprzypadkowo używa On tutaj liczy mnogiej, nie mówi “proś, a będzie ci dane”, ale “proście, a będzie Wam dane”. Już to jedno zdanie przekonuje, że warto wspólnie modlić się w danej intencji. Co więcej, skoro św. Jakub napisał w swoim liście, żewielką moc posiada wytrwała modlitwa sprawiedliwego” (Jk 5,16) to co dopiero modlitwa całej wspólnoty. Tak naprawdę, to chyba nie ma potrzeby pisać, jak ważna i potężna jest modlitwa wielu osób. Gdzie więc można prosić o modlitwę? Można powierzać swoje intencje w wielu miejscach, można poprosić o Mszę Świętą, można osobiście poprosić przyjaciół, znajomych czy wspólnotę, ale też można wykorzystać internet, który dociera do ogromnej ilości osób.

Jak napisać intencję?

Najlepiej prosto, konkretnie i bez niepotrzebnego rozpisywania się wyrazić swoją prośbę. Zachęcam do przeczytania artykułu o tym jak dobrze napisać intencję modlitewną i mszalną, gdzie znajdziemy praktyczne informacje o tym jak zbudować taką intencję i czego unikać. Tak “na szybko” tylko napiszę, że Bóg zna serce człowieka i zanim nawet przelejemy swoją intencję na papier czy formularz internetowy, to On wie w sposób najdoskonalszy co jest jej treścią. Piszemy więc intencję bardziej dla ludzi, którzy będą się modlić, niż dla Boga. Warto o tym pamiętać główkując się nad tym, co zapisać.

Przykładowe intencje

Treść prośby modlitewnej zależy od sprawy/trudności/problemu który chcemy powierzyć Bogu. Można powiedzieć, że ile sytuacji życiowych, tyle intencji. Przykładowe intencje błagalne mogą rozpoczynać się od słów::

  • O nawrócenie i przemianę życia dla N.N.
  • O uzdrowienie z choroby dla N.N.
  • O zdrowie, potrzebne łaski i błogosławieństwo Boże w życiu N.N.
  • O szczęśliwą operację i powrót do pełni sił i zdrowia dla N.N.
  • O zgodę i miłość w małżeństwie N.N.
  • O łaskę dobrej śmierci dla N.N.
  • O pomoc w znalezieniu dobrej pracy dla N.N.
  • O zdanie egzaminu dla N.N.

Potrzeb i próśb jest całe mnóstwo, gdy jednak potrzebujemy modlitwy, ale z różnych względów nie chcemy ujawniać treści intencji, możemy wówczas poprosić ogólnie: w intencji Bogu wiadomej.

Piękną, ale niestety często zapominaną praktyką jest dziękowanie Bogu za otrzymane dary. Św. Józef Sebastian Pelczar mawiał “za każdy dar łaski bądź wdzięczny, a większego staniesz się godny, bo wdzięczność za otrzymane łaski jest modlitwą o nowe”. Warto wziąć do serca te piękne słowa i śmiało zanosić dziękczynienie Panu Bogu. Przykładowe intencje dziękczynne to:

  • Dziękuję za w rocznicę ślubu N.N.
  • Dziękuję za zdanie egzaminów N.N.
  • Dziękuję za udaną operację N.N.
  • Dziękuję za dar macierzyństwa i ojcostwa dla N.N.
  • Dziękuję za powrót do zdrowia N.N.
  • Dziękuję za znalezienie pracy

Generalnie, tam gdzie jest wysłuchana intencja błagalna, naprawdę warto wrzucić do skrzynki intencję dziękczynną. Skoro mnie raduje wdzięczność, to co dopiero Boże serce, które jest jeszcze bardziej wrażliwe i kochające od mojego. Wielu Świętych wiedziało, że dziękując najlepiej proszę o nowe dary.

Czy pisząc intencję, mogę ją kierować do świętych czy muszę tylko do Boga?

swieci w niebie
Święci mieszkańcy nieba są żywymi osobami do których można zwracać się z prośbami o wsparcie

Wiele osób twierdzi, że prośby o modlitwę powinny być tylko do Boga Ojca lub Jezusa Chrystusa wykluczając wstawiennictwo świętych, a wszelkie Litanie do świętych uważają wręcz za bluźnierstwo. Prawda jest jednak taka, że od starożytnych czasów istniał kult świętych za przyczyną których zanoszono modlitwy. Osoba, która opuściła ten świat jest cały czas żywą osobą i wielu świętych mieszkańców nieba słucha naszych próśb i przedstawia je Bogu Ojcu. Jest to jedna wielka Boża rodzina i nie ma tam czegoś takiego jak zazdrość, jest tam 100% miłości i nic poza nią we wzajemnych relacjach. Moim zdaniem, osoby krytykujące modlitwę do świętych prezentują pewną niespójność myślową, bo nie mają one problemu poprosić przyjaciela o modlitwę w ważnej sprawie, ale już widzą duży problem w poproszeniu o to samo np. Maryję czy św. Józefa, którzy są w niebie, razem z całą Trójcą Świętą.

Można więc śmiało zanosić swoje prośby i intencje za przyczyną świętych mieszkańców nieba, jak też i bezpośrednio do Boga Ojca – bez obawy że wzbudzimy gniew i zazdrość w Trójcy Świętej.

Czy dodanie intencji online wystarczy?

Miejsca w których mogę online prosić o modlitwę to nie wyrocznie, które zapewnią mi szczęście. Wysłuchanie mojej prośby to zestaw kilku czynników z których modlitwa jest ważnym, ale nie jedynym. Dla przykładu, jeśli modlę się o zdanie egzaminu to dodanie prośby o wsparcie modlitewne nie zwalnia mnie z pracy i nauki. Jeśli modlę się o poprawę zdrowia to nie mogę robić tak, że wezmę listę wszystkich serwisów modlitewnych, wyślę tam prośbę o modlitwę i zupełnie przestanę troszczyć się nie, zostawię leki i przestanę chodzić do lekarza. Warto też znać powody dla których Bóg nie może wysłuchać wszystkich moich modlitw.

Podsumowanie

W powyższym artykule zamieściłem jedynie kilka miejsc tzw. “skrzynek intencji” w których można prosić o modlitwę, tych chyba najbardziej popularnych w polskiej sieci internetowej. Jeśli jednak ktoś potrzebuje pełniejszej listy lub szuka większej liczby miejsc, gdzie może się udać z prośbą o wsparcie modlitewne, to można zajrzeć do serwisu swiatlopana.com, a konkretnie tutaj.

Jednak mimo wielu miejsc w internecie, gdzie można zamieścić swoją intencję, warto pamiętać słynną zasadę św. Ignacego Loyoli: „Módl się tak, jakby wszystko zależało od Boga, a pracuj tak, jakby wszystko zależało od ciebie”. Bowiem powyższe strony z intencjami online są jedynie wspierające, a nie pracę za mnie czyniące.

ks. Krzysztof Śniadoch SAC
(lipiec 2018)